czwartek, 22 sierpnia 2013

Warto się czasem otworzyć-


Czasem warto zmienić kierunek, zawrócić aby potem znaleźć nową ścieżkę, dać szanse. Nie warto zamykać się na nowe doznania, musimy próbować, resetować się każdego dnia, czasami być może nawet na siłę, wbrew naszej woli, ale po jakimś czasie będziemy mogli rozejrzeć się o wiele szerzej niż dotychczas, oceniać z innego stanowiska, wyższej perspektywy, wyzwoleni chłoniemy więcej, dotyczy to również kwestii muzyki.

Czasami powinniśmy sprzeciwić się samemu sobie, poleciłbym to dosyć szerokiej grupie osób, których polot wyparował już dawno i wybierają mentalność opierającą się na tezie "jest jak jest, nic więcej mi nie potrzeba". Sam mógłbym katować jeden album tysiące razy (nie żebym tego nie robił), ale jestem utwierdzony w przekonaniu, że nowe ścieżki pomagają, a nie szkodzą, dlatego z błyskiem w oczach patrzę na zbliżające się festiwale, koncerty sceny alternatywnej, nie ma chyba piękniejszego uczucia niż możliwość poznawania coraz to nowych dźwięków, doświadczenia łączenia ich w magiczną całość i chłonięcia ich całym sobą pod sceną lub w domowym zaciszu, moment, w którym rozumiemy artystę jest jednym z najbardziej szczerych w całym pojęciu kultury, szkoda, że tak wąskie grono społeczności to rozumie lub czuje.

Współczuje z tego miejsca osobą, które utknęły w dołku muzycznym, artystycznym, tworzą wrażenie osób przetrzymywanych w domu bez okien , nie oczekują już niczego nowego, nie chcą poznawać, nie odczuwają takiej potrzeby. Powinniśmy dążyć do tego aby zagłębiać się, jeśli mamy takową okazję, oczekiwanie na mieliźnie nie przynosi zbyt wielu korzyści. Powstanie "Alternative Site" to też pewien krok naprzód, przelanie odczuć związanych z muzyką, odkrywanie nowych zespołów, dzielenie się z czytelnikami swoim zdaniem, otwarcie nowej ścieżki. Staram się wyrażać pomimo wszystko szczerą opinię, nie płynąć nurtem chwilowej popularności jaki ma dosyć często miejsce, przeczekać i wyrazić zdanie, którae bez pośpiechu być może będzie bardziej trafne.

Odrzućmy schemat, który tak często jest nam narzucany, przywiązanie do gatunku, kultury, negatywna ocena innej społeczności, czy, chociażby brak odmiennego zdania, zabawne wędrowanie za trendami, które i tak znikają po pewnym czasie, podróż ustaloną ścieżka. Można stwierdzić, że brzmi to patetycznie, przecież "wszyscy" tak robią, teraz zapewne ktoś wtrąciłby, że ja również spełniam wszystkie wymienione wyżej podpunkty, jestem tak bardzo podobny do utworzonego pospolitego wzoru, zgadam się, ale różnica polega na tym, że chcę ciągle brnąć do przodu, tworzyć odrobinę miejsca, w której będę mógł przechować najważniejsze rzeczy i dodawać kolejne, nie zamykać się i zabraniać dostępu nowej wiedzy.

Pisząc ten tekst nie zamierzałem nikogo zmieniać, przecież każdy z nas ma troszkę "miejsca", być może przechowuje w niej najbliższych, ważne wydarzenia, ale warto czasami dodać, choćby szczyptę kolorytu, magii, która rozjaśni nam szary dzień, tą magią może być właśnie muzyka, jeden z wokalistów, o którym pisałem lub kompletnie nowy, nieznany, dla Ciebie magiczny pozwoli otworzyć szerzej oczy, dlatego warto szukać, dlatego warto się czasem otworzyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz